Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?
15 Temmuz 2024

Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Çayının Faydaları

Sarımsak, her yemeğin içerisine yakışan bir bitkidir. Kokusundan dolayı genelde ikinci planda tutulsa da sağlık açısından pek çok faydası vardır. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sarımsak çayı, genel sağlık açısından hafife alınmayacak kadar çok faydalar sunmaktadır. Özellikle beyin ve kalp sağlığı açısından kişilere sağlıklı bir yaşam sunan sarımsak çayı, birçok hastalığın tedavisinde tercih edilebilir. Antibiyotik özelliği olan sarımsak, iyi bir antioksidandır. Uzmanlar, kolesterol problemi olan, yüksek tansiyondan şikayetçi olan ve şeker hastalığı ile mücadele eden kişilerin sarımsak çayını günde bir su bardağı ölçüsünde tüketmelerini önermektedir.

Eski zamanlarda Sümerler, sarımsak bitkisini ilaç olarak kullanıp faydasından yararlandıkları bilinmektedir. Dünyanın pek çok yerinde vücut bakımı ve genel sağlık için sarımsak kullanılmaktadır. Sarımsak çayı diyeti ile kişilerin fazla kilolarından kurtulmaları mümkündür. Son zamanlarda oldukça popüler olan sarımsak çayı, Angelina Jolie'nin uygulaması ile bir kez daha adını duyurmuştur. Ünlü sanatçı, sarımsak çayı ile kısa sürede hızlı kilo verdiğini açıklayıp, kilo sorunu olan herkesin sarımsak çayını tüketmesi gerektiğini vurgulamıştır. Türkiye'de ise sarımsak çayı, Dr. Ender Saraç tarafından tavsiye edilmektedir. Ender Saraç, sadece kilo sorunu olan kişilerin değil, sağlıklı yaşamak ve vücudun ihtiyacı olan mineral ve vitamin gereksinimini karşılamak için de sarımsak çayının tercih edilmesi gerektiğini belirtmiştir.


 • Vitaminler ve mineraller bakımından sarımsak çayı çok zengindir.
 • Mide gazı ve mide ekşimesi sorunu olan kişiler için ideal bir çay tarifidir.
 • Sinüs rahatsızlığı olan kişiler hem sarımsak çayından hem de çayın buharından faydalanabilir.
 • Nezle ve kış mevsiminde çok görülen soğuk algınlığı hastalığına karşı hem iyileştiricidir hem de koruyucu özelliği vardır.
 • Vücuda zararlı olan enfeksiyonlara karşı kalkan görevi üstlenir. Aynı zamanda her gün sarımsak çayı tüketmeyi alışkanlık haline getirmiş kişilerde enfeksiyon sorunları nadir görülmektedir.
 • Tüberküloz hastalığı olan kişiler için faydalı bir çay tarifi olup kişilerin iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Göğüs tıkanıklığı sorununa iyi gelir ve hırıltı, kuru öksürük gibi sorunların giderilmesinde faydalıdır.
 • Sivilce ve aknelerin giderilmesi için sarımsak çayı hem içilerek hem de cilde sürülerek faydalanılabilir. Bunun için çayı hazırlarken içerisine bal ilave etmemenizi öneririz. Eğer cildiniz çok kuru ise bal katmanızda sakınca olmayacaktır.
 • Gıda zehirlenmesi sorununa iyi gelecektir ve damar sertliği sorunu yaşayan kişilerin sıkıntılarını giderecektir.
 • Ayak üstünde fazla duran kişilerde sık görülen ayak rahatsızlıkları ve mantar sorunlarının giderilmesi için kullanılabilir.
 • Yüksek kolesterol sorunu yaşayan kişilerin günde iki su bardağı sarımsak çayı tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilir.
 • Cildin güzelleşmesinde ve daha sağlıklı görünmesinde son derece faydalı bir çaydır.
 • Vücuda faydası olmayan ve aksine zararları olan mide parazitlerinin giderilmesinde son derece faydalıdır. Aynı zamanda midenin çeşitli hastalıklara karşı korunmasında fayda sağlar. Her gün büyük bir su bardağı sarımsak çayı tüketilmesi sağlık açısından çok yararlı olacaktır.

Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir kupa bardağı sarımsak çayı hazırlamak için öncelikle ihtiyacınız olan şeyler büyük bir diş sarımsak, üç parça zencefil, iki damla veya bir şeker kaşığı limon suyu ve normal su olacaktır. Sıcak suyu kaynama noktasına getirin ve kupa bardağının içerisine ilave edin. Üzerine kabukları soyulmuş bir diş sarımsağı, üç parça zencefili, limon suyunu ve sıcak suyu ilave edin ve demlenmesi için yaklaşık 6-7 dakika bekletin. Eğer kokusundan çok rahatsız olmuyorsanız sarımsağı bardağın ölçüsünde su ile içerisine diğer malzemeleri de bir pişirme kabına alın ve karışımı bir taşım kaynatabilirsiniz. Sarımsak bir tık kaynayınca kokusunu dışarı verebilir. Çalışan biri iseniz sarımsağı kaynatmadan da çayınızı hazırlayabilirsiniz. Demleme süresinin ardından çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Perkel

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Sarımsak çayının faydaları hakkında yazılanları okuduktan sonra merak ettim, gerçekten beyin ve kalp sağlığı açısından bu kadar etkili olabilir mi? Ayrıca Angelina Jolie'nin sarımsak çayı ile hızlı kilo verdiğini söylemesi ne kadar doğru? Deneyen başka biri var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Perkel,

Sarımsak çayının beyin ve kalp sağlığına katkıda bulunabileceğine dair bilimsel kanıtlar mevcut. Sarımsağın içerdiği antioksidanlar ve anti-enflamatuar bilesenler, kalp sağlığını destekleyebilir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir. Ancak, sarımsak çayının Angelina Jolie'nin kilo verme sürecine ne kadar katkıda bulunduğu konusunda kesin bir bilgi yok. Her bireyin metabolizması ve vücut tepkileri farklıdır, bu nedenle başka insanların da benzer sonuçlar alacağını garanti etmek zordur. Sarımsak çayını deneyen kişilerden gelen yorumlar genellikle olumlu olsa da, her zaman doktorunuza danışarak yeni bir beslenme veya sağlık rutini denemenizi öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni