Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Sarımsak Çayı

Sarımsak Çayı

Sarımsak Çayı, sayılamayacak kadar çok faydası olan sarımsak, antibiyotik özelliği sayesinde pek çok hastalığın iyileştirilmesi kullanılabilir. Uzun zamandır sarımsak için yapılan araştırmalar sarımsağın çok eskilere dayandığını ve öncelerde bu bitkinin iyileştirici ilaç olarak kullanıldığını kanıtlanmıştır.

Sarımsak çayı, son zamanlarda popüler olan bitki çayları arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle kişilerde kilo verdirdiği kanıtlanmış olan bu çay sadece kilo vermek için değil sağlık içinde tercih edilebilir. Kilo problemi yaşayan pek çok kişinin tercih ettiği sarımsak çayının, gerçek anlamda yağ yaktığı ve bu nedenden dolayı da kilo verdirip verilmediğini merak edilmektedir. Çoğunlukla gribal enfeksiyonlarda ve kış mevsiminde sık görülen soğuk algınlığı hastalığının çar çabuk iyileştirilmesi için tercih edilmektedir. Ancak sarımsak bitkisi kişilerin zayıflamasında pozitif etki yaratıp, kesin çözüm sağlayabiliyor. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kişiler kilo verirken zinde kalmalarına ve kendilerini enerji dolu hissetmelerine de fayda sağlıyor. Zayıflamak için sarımsak çayı tercih edilecek ise her gün üç fincan aç karnına sabah, öğlen ve akşam tüketilmesi öneriliyor. Bunun dışında kişinin kendi vücut potansiyeline göre diyet programı uygulamasına ve spor yapmasına da gerek vardır. Tek başına sarımsak çayı tüketmek kilo vermek konusunda istediğiniz yanıtı veremeyebilir.

Son zamanlar sarımsak çayı ile adını bir kez daha duyurun Angeline Jolie bu çay ile kilolarından kurtulduğunu belirtmiştir. Ünlü kişiler tarafından sarımsak çayı favori bir çay haline gelmiştir ve kişiler fit görüntüsünün devam etmesi için veya sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sarımsak çayını tüketmektedir.

Sarımsak çayını pek çok kişi sarımsağın kendine has olan kokusu yüzünden ikinci plana atmaktadır. Ancak doğal bir antibiyotik olan sarımsak, çayın içerisinde kokusu fazla etkili değildir. Çayını hazırlarken içerisine katılacak olan zencefil sarımsağın kokusunu bastırıp ferah bir koku verecektir. Aynı zamanda çayın içerisine sonradan ilave edeceğiniz limon güzel bir aroma verip sarımsak çayın da lezzetli ve faydalı bir etki yaratacaktır.

Sarımsak Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Sarımsak çayı mide sorunu yaşayan kişiler için tercih edilebilir. Midenin yumuşamasında ve mide bulunan bazı zararlı bakterilerin yok olmasında fayda sağlar.
 • Bazı mineral ve vitaminler bakımından zengin olan sarımsak çayını herkes rahatlıkla kullanabilir. Pek çok hastalığın giderilmesinde veya hastalıklara karşı kişinin savunma kazanması açısından günde en az bir su bardağı sarımsak çayı tüketilebilir.
 • Göğüs tıkanıklığından dolayı rahatsızlık çeken kişiler için sarım çayı fayda olmaktadır. Bunun için özellikle gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Ciltte bulunan sorunların iyileştirilmesi için tercih edilebilir. Akne, sivilce ve mantar gibi sorunların giderilmesinde etkilidir.
 • Kış aylarında sık görülen grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların iyileştirilmesinde fayda sağlar.
 • Saçların bakımını sarımsak çayı ile kolay bir şekilde yapabilir ve saç sorunları bu şekilde iyileştirilebilir. Özellikle saç köklerinin canlanmasını sağlar ve kırılan saçların onarımını yapar.
 • Tıkalı olan sinüslerin açılmasında fayda sağlar. Bunun için sarımsak çayını hazırlayıp buharını içinize çekmeniz yeterli olacaktır.
 • Kalp ve damar sağlığı açısından zengin içeriklere sahip olan sarımsak çayı bağışıklık siteminin uyarılmasında son etkili olup kişileri hastalıkları karşı korur.
 • Vücuda zarar verecek bakterilerin vücuda girmesini engeller ve faydalı olan hücrelerin canlanmasına yarar sağlar.

Sarımsak Çayının Zararları Nelerdir?

 • Sarımsak çayının genel sağlık ve cilt için çok faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak bu faydalarının yanında yanlış kullanılması veya kullanırken aşırıya kaçılması halinde zararlı yanları da görülebilir.
 • Çok fazla oranda sarımsak çayı tüketmek kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Sarımsak çayını hazırlarken verilen sürenin üzerine çıkılması çayın bütün faydalarını yok edebilir ve kokusunun şiddetini arttırabilir.
 • Çok fazla sarımsak çayı içilmesi kişilerde kötü ter ve ağız kokusuna sebebiyet verebilir.
 • Sarımsak çayını tüketirken her defasında taze olarak hazırlanması gerekir. Bir gün veya birkaç saat beklemiş sarımsak çayı tüketilmemelidir.
 • Bünyesi çok hassas olan kişiler sarımsak çayını günde bir bardaktan fazla tüketmemeleri gerekir. Aksi halde vücutta kızarıklar, deri döküntüleri ve kaşıntı gibi belirtiler görülebilir.
 • Hamile olan bayanların sarımsak çayını kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışmaları daha faydalı olacaktır.
 • Tansiyon hastalığı olan kişiler özellikle sarımsak çayını tüketirken dikkatli olmaları önerilir. Sarımsak tansiyonun dengesinde bozulmalara yol açabilen bir bitkidir.
 • Sarımsak çayını kullanmak isteyen kişilerin sürekli aldıkları kan inceltici ilaçlar var ise doktorlarına danışmadan kullanmaları önerilmez.
 • Sarımsak çayını tükettiğiniz günlerde kaşıntınız, kızarıklıklar, derinde hassasiyet ve baş dönemsi gibi sorunlar görülüyorsa bu sizin sarımsak çayına karşı dayanıksız olduğunu gösterir. Tüketmemeniz daha sağlık olacaktır.

Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır


Malzemeleri
 • 3 parça zencefil
 • 3 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
Hazırlanışı: Sarımsak çayını hazırlamaya zencefiller ile başlayın. Bunun için zencefilleri bir robot veya havanın içerisine alıp toz haline getirin. Üzerine 1,5 su bardağı su ilavesi yapıp pişirme kabında bir taşım kaynatın. Bu aşamada zencefilin kaynama süresi 2-3 dakika kadar olmalıdır. Fazla kaynatılması zencefillerin faydalarının giderilmesine nende olabilir. Yeteri kadar kaynamış olan suyun içerisine 3 diş sarımsağı ezip ilave din ve bu aşamada ocağın altını kapatın. Tencerenin kapağını da bir bez ile örtüp 10 dakika kadar dinlendirin. Sürenin ardında hazır hale gelmiş olan sarımsak çayını bir bardağın içerisine süzerek alın. Bu esnada çayınızın içerisine limon suyu damlatıp tüketebilirsiniz. Eğer kilo probleminiz yok ise bir şeker kaşığı süzme bal ile çayınızı lezzetlendirebilirsiniz.
Son Güncelleme : 19.01.2024 02:53:24
Sarımsak Çayı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Sarımsak Çayı Yorumları
şifre

1 Yorum Yapılmış "Sarımsak Çayı"
Merhaba, kilo vermek için sarımsak çayı tüketebilirmiyim. Bir faydası olur mu?
Süfyan . 18.08.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Sakal İçin Sarımsak
Sakal İçin Sarımsak
Sakal için sarımsak, pek çok erkek sakallarının az olduğundan dolayı veya çıkmadığından dolayı şikâyetçidir. Toplumumuzda erkekler için sakalın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Erkeklerde ergenlik döneminde çıkmaya başlayan sakal, ilk etap d...
Sarımsak Saç Çıkarır mı
Sarımsak Saç Çıkarır mı
Sarımsak saç çıkarır mı? Sarımsağın saç dökülmesini minimuma indirdiği kanıtlanmıştır. Özellikle saçların köklerinde bulunan hücrelerin canlanmasını sağlayan sarımsak saç sorunlarına da çok iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar sarımsağın saç sağlığı...
Sarımsağın Zararları
Sarımsağın Zararları
Sarımsağın zararları, genel sağlık açısından çok faydalı bir bitki olan sarımsak aşırı ve yanlış tüketildiği zaman zararı olabiliyor. Kokusunun kişilere verdiği rahatsızlık nedeniyle çok fazla tercih edilmeyen sarımsak pek çok hastalığın iyileştirme ...
Aç Karnına Sarımsak Yutmak
Aç Karnına Sarımsak Yutmak
Aç karnına sarımsak yutmak, sağlık açısından çok yararlı olan sarımsak adeta bir şifa kaynağı niteliğindedir. Bilhassa iç hastalıklar ve cilt bakımında çok sık tercih edilenler arasındadır. Kalp hastalıklarına, saçların güçlenmesine kadar pek çok sor...
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Sarımsak yutmanın faydaları, doğal bir antibiyotik olan sarımsağın sağlık açısından ne kadar faydalı bir besin kaynağı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Cilt bakımı, saç bakımı ve iç hastalıklarının tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılan sar...
Yüze Sarımsak Sürmek
Yüze Sarımsak Sürmek
Yüze Sarımsak Sürmek, Sarımsağın bildiğimiz üzere sağlığa olan faydaları hemen hemen herkes tarafından çokça bilinmektedir. Çiğ sarımsak, antibiyotik, antiseptik gibi virüslere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda da antioksidan içermekte...
Sarımsak Yutmak
Sarımsak Yutmak
Sarımsak yutmak, sağlık açısından çok faydalı olan sarımsak adeta bir şifa kaynağıdır. Özellikle iç hastalıklar ve cilt bakımında çok sık tercih edilmektedir. Saçların kuvvetlenmesinden, kalp hastalıklarına kadar pek çok sorunun giderilmesinde fayda ...
Sakala Sarımsak Sürmek
Sakala Sarımsak Sürmek
Sakala sarımsak sürmek, erkeklerin çoğu sakalının bölgesel olarak az çıktığından ya da hiç çıkmadığından şikâyet eder ve Türk toplumunda da sakal erkek için önemlidir. Ergenlik döneminde çıkmaya başlayan sakallar ilk etapta ince ve cılız olurlar. Anc...
Limon Sarımsak Zencefil Kürü
Limon Sarımsak Zencefil Kürü
Limon Sarımsak Zencefil Kürü: bu dört doğal malzemenin karışımından meydana gelen bir içecek tıkalı damarlardan kanda bulunan yağ oranına, enfeksiyon oluşumundan soğuk algınlığına kadar birçok sağlık problemlerine iyi geliyor. Üstelik yapılışında bul...
Sarımsak Zeytinyağı Kürü
Sarımsak Zeytinyağı Kürü
Sarımsak Zeytinyağı Kürü, saç dökülmesi herkesin ortak bir problemi haline gelen sorunlardan birisidir. Çoğunlukla strese bağlı olarak meydana gelen saç dökülmelerini yavaşlatan sarımsak zeytinyağı kürü son zamanlarda en sık olarak kullanılan kür old...
Sarımsak Saça Nasıl Sürülür
Sarımsak Saça Nasıl Sürülür
Sarımsak saça nasıl sürülür, sarımsak başta saç sağlığı olmak üzere birçok sağlık problemine karşı kullanılan bitkisel bir reçetedir. Sarımsak içerikli şampuanlar ya da farklı kozmetik ürünleri sarımsağı saçlara uygulayabilmek için en kolay yöntemler...
Sarımsak Mideye Dokunurmu
Sarımsak Mideye Dokunurmu
Sarımsak mideye dokunur mu, Sarımsağın genel sağlık açısından çok faydaları vardır. Birçok hastalığın iyileşme sürecini hızlandırıyor. Kan akımını hızlandırması, antibiyotik özelliği, yağ yakma özelliği ve daha fazlası ile sağlık açısından mükemmel b...

 

Sakal İçin Sarımsak
Sarımsak Saç Çıkarır mı
Sarımsağın Zararları
Aç Karnına Sarımsak Yutmak
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Yüze Sarımsak Sürmek
Sarımsak Yutmak
Sakala Sarımsak Sürmek
Limon Sarımsak Zencefil Kürü
Sarımsak Zeytinyağı Kürü
Sarımsak Saça Nasıl Sürülür
Sarımsak Mideye Dokunurmu
Sarımsak Nasıl Saklanır
Sarımsak Tansiyonu Nasıl Etkiler
Sarımsağın Saça Faydaları
Sarımsak ve Zeytinyağı
Sarımsak Turşusu
Sarımsak Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Limon Sarımsak Kürü Zararları
Sarımsak Hapı
Sarımsak Yağı Nasıl Yapılır
Sarımsak Nasıl Tüketilmeli
Sarımsak Ekimi
Soğan Sarımsak Kürü
Sarımsak Suyu
Sarımsak Alerjisi
Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü
Sarımsak Sivilceye İyi Gelirmi
Beyaz Saçlara Sarımsak
Sarımsağın Saç Dökülmesine Faydaları
Popüler İçerik
Sarımsak Nasıl Saklanır
Sarımsak Nasıl Saklanır
Sarımsak nasıl saklanır, Alliaceae familyasından olan, Allium cinsinden olan soğanlı bir bitki türüdür. 25-100 cm arasında boy atar. Toprak altındaki ...
Sarımsak Tansiyonu Nasıl Etkiler
Sarımsak Tansiyonu Nasıl Etkiler
Sarımsak Tansiyonu Nasıl Etkiler? Sarımsağın bir baharat olduğu söylense de, bir çok kimseye göre aslında sarımsak bir sebzedir. Fakat ağır kokusundan...
Sarımsağın Saça Faydaları
Sarımsağın Saça Faydaları
Sarımsağın saça faydaları, sarımsak yıllardır üzerinde çalışma yapılan ve öne gelen faydaları ile pek çok hastalığın tedavisinde ek ürün olarak kull...
Sarımsak ve Zeytinyağı
Sarımsak ve Zeytinyağı
Sarımsak Ve Zeytinyağı, Saç dökülmesini en aza indiren sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımı özellikle son senelerde oldukça popüler bir duruma gelmiş...
Sarımsak Turşusu
Sarımsak Turşusu
Sarımsak turşusu, Türk mutfağında turşunun yeri bambaşkadır. Çok eski tarihlerden bu yana kış hazırlığı denildi mi akla ilk olarak turşu yapmak gelir....
Sarımsak Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Sarımsak Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Sarımsak Yağı saça nasıl uygulanır, sarımsak yağı saçların dökülmesini durdurma niteliği olan önemli bir yağ çeşididir. Saç problemlerine faydası ola...
Limon Sarımsak Kürü Zararları
Limon Sarımsak Kürü Zararları
Limon sarımsak kürü zararları, özellikle düşük tansiyonu olan insanların içmemesi gereken bir karışımdır. Bu hazırlanan kür tansiyonu oldukça düşürmek...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Sakal İçin Sarımsak
Sarımsak Saç Çıkarır mı
Sarımsağın Zararları
Aç Karnına Sarımsak Yutmak
Sarımsak Yutmanın Faydaları
Hakkımızda  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024