Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?
12 Temmuz 2024

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?


Sarımsak, doğanın insanlara sunduğu mucizelerden biridir ve metabolizmaya sayısız fayda sağlar. Ülkemizdeki yemek kültürünün bir sonucu olarak pişmiş veya çiğ olarak her gün mutlaka sarımsak tüketilmektedir. Beslenme uzmanları tarafından da sıklıkla tüketilmesi önerilen sarımsak, sofraların baş tacıdır. Özellikle sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması, vücuttan toksinlerin arındırılması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve iltihap oluşumunu önlemesi bakımından sarımsağın adeta bir ecza deposu olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca, düzenli sarımsak tüketiminin kanser ve bazı kalp rahatsızlıklarını engelleyebileceği bilinmektedir. Bilhassa sarımsağın kolesterol dengesini sağlayıp kan dolaşımını düzenlediği klinik olarak kanıtlanmıştır. Ancak, sarımsağın tek olumsuz yanı dayanılmaz kokusudur.

Sarımsak kokusu, sadece bireyin kendisini değil, yakınındaki herkesi etkileyerek sosyal kabul açısından ciddi sorunlar doğurabilir. Bu nedenle, sarımsak kokusunu yok etmenin veya azaltmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır.

Sarımsak Kokusu Nasıl Engellenir?

Sarımsağın yaydığı keskin kokunun engellenebilmesi için öncelikle bu bitkinin neden koku yaydığını bilmek gerekir. Sarımsağın tüketilmesiyle meydana gelen koku sadece ağız yoluyla değil, aynı zamanda deriden ve akciğerlerden de nefes alma yoluyla yayılabilir. Bu durumun başlıca sebebi, sarımsak kokusuna neden olan maddelerin midede sindirilememesi ve bu maddelerin vücuda yayılmasıdır. Bu nedenle, sadece ağızda sarımsak kokusunu engelleyen sakızlar çiğnemek yeterli olmaz. Kokunun oluşmasına neden olan maddeleri midede etkisiz kılacak besinleri tüketmek, sarımsak kokusunu önlemede önemli bir etkiye sahiptir.

Sarımsak kokusunu önlemenin bazı etkili yöntemleri şunlardır:

  • Yemekten önce veya sonra bir miktar süt içmek, sarımsak kokusunu engeller.
  • Maydanoz çiğnemek, sarımsak kokusunu azaltmada etkilidir. Yemeklerin içinde sarımsak varsa veya başka bir şekilde sarımsak tüketildiyse, sonrasında bir tutam maydanoz çiğnemek yeterli olacaktır.
  • Mantarın içeriğindeki bazı maddeler de sarımsak kokusunu engelleyebilir.
  • Elma veya havuç gibi meyveler de sarımsak kokusunu azaltmada yardımcı olabilir.
  • Limon suyu veya yeşil çay tüketmek de sarımsak kokusunu hafifletebilir.

Ekstra Bilgiler

Sarımsak kokusunu önlemenin başka pratik yöntemleri de bulunmaktadır. Örneğin, sarımsağı bütün halinde yutmak, kokunun yayılmasını engelleyebilir. Çiğnenmeden yutulduğunda etrafa keskin koku yaymaz. Ayrıca, sarımsak turşusu tüketmek de kokuyu engelleyebilir. Turşu tüketimi fazla tuz içerdiğinden dolayı ön yargılı yaklaşanlar olabilir, ancak turşu kıtır kıtır tüketildiğinde kokuyu engelleyebilir.

Sonuç olarak, sarımsağın sayısız faydasına rağmen yaydığı keskin kokuyu engellemek veya azaltmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde sarımsağın faydalarından yararlanırken, sosyal kabul açısından olumsuz etkilerden de kaçınmak mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tara

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarımsak yemeyi çok seviyorum ancak geri de koku bıraktığı için pek fazla kullanamıyorum. Sarımsak kokusunun geçeceği yöntemler var mı acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Tabii ki! Sarımsak kokusunu azaltmak için limon suyu veya maydanoz çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, süt içmek de kokuyu hafifletebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsak Nasıl Saklanır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarımsak Tohumu

Sarımsak Tohumu

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydaları ve Zararları

Aç Karnına Sarımsak Yutmak Faydaları ve Zararları

Sarımsak Maskesi Sarımsak Maske Nasıl Yapılır?

Sarımsak Maskesi Sarımsak Maske Nasıl Yapılır?

Sarımsak Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü?

Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü?

Güncel

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır?

Güncel

Sarımsak saç uzatır mı?

Sarımsak saç uzatır mı?