Sarımsak Zayıflatır mı?
20 Haziran 2024

Sarımsak Zayıflatır mı?

Sarımsak zayıflatır mı sorusu kilo problemi olan ve bununla baş etmeye çalışan insanların cevabını merak ettiği sorulardan birisidir. Sarımsak, ağız kokusu ve tadı dolayısıyla gün içinde çok sık tüketilmeyen bir besindir. Belli başlı tüketim şekilleri genellikle yemek içinde olur. Tek başına tercih edilmediği için zayıflamak isteyenlerin diyet listesinde bulunmaz. Buna rağmen sarımsak zayıflatır mı sorusuna verilebilecek cevap olumludur.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak metabolizmayı hızlandırır ve kalbin ritmini düzenler. Bu da çok hızlı kalori yakmanızı sağlayan sarımsak yararlarından biridir. Ayrıca vücuttan toksinleri atmaya ve cildi yenilemeye yardımcı olur. Bu sayede cilt gözenekleri açılır ve spor sırasında daha kolay ve hızlı terlersiniz. Terleyerek kilo kaybetme sürecini hızlandırırsınız.

Sarımsağın Besin Değerleri

Sarımsak zayıflatır mı merak edenler için sarımsağın besin ve enerji değerlerini bilmekte fayda vardır. Ortalama olarak 10 gram bir sarımsak için (2 diş) kalori değeri 14.9'dur. Kolesterol hiç yoktur. Ağırlığına oranla yüksek miktarda protein, potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir. Bu yüzden enerjinizi yükseltir ve yorulmanızı geciktirerek kilo vermenize yardımcı olur. C vitamini oldukça fazladır ve antioksidan özelliği ile genç kalmanızı sağlar. Bu da vücudun daha hızlı çalışması anlamına gelir. Yağ oranı ise 10 gram için 0.005 kadar düşüktür.

Sarımsağı Nasıl Tüketmeli?

Sarımsak ile zayıflamak isteyenler sebze ağırlıklı beslenmeye ek olarak sarımsak suyu tüketebilir. Ayrıca yoğurt içine havanda ezilmiş sarımsaklar eklerseniz çok lezzetli bir şekilde zayıflamış olursunuz. Cacık da bu tarifin türlerinden birisidir. Sarımsağı çiğ olarak tüketmek besin değerlerinin korunmasına yardımcı olur. Sucuk ve sarımsak tozu gibi endüstriyel ürünlerin içindeki sarımsak işlendiği için zayıflatma özelliğini kısmen veya tamamen kaybedebilir. Ek olarak yemeklere eklediğiniz sarımsağın kalın ve mümkünse diş diş tüketilmesi daha yararlı olur.

Ekstra Bilgiler

Sarımsak tüketimi sadece kilo vermek için değil, genel sağlık için de faydalıdır. Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığına karşı koruma sağlar ve enfeksiyonlarla savaşır. Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca, kan basıncını düşürmeye ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, sarımsak tüketimini günlük diyetinize dahil etmek, sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda genel sağlığınızı iyileştirmek için de önemlidir.

  • Sarımsak, metabolizmayı hızlandırır ve kalp sağlığını destekler.
  • Vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur ve cildi yeniler.
  • Yüksek protein, potasyum, sodyum ve kalsiyum içerir.
  • C vitamini ve antioksidan özellikleri ile genç kalmayı sağlar.
  • Sarımsağı çiğ tüketmek, besin değerlerini korur.
  • Sarımsak, genel sağlık ve bağışıklık sistemi için de faydalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sarımsak Zayıflatır mı?

Sarımsak Zayıflatır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarımsak Yetiştiriciliği Sarımsağın Bitkisel Özellikleri

Sarımsak Yetiştiriciliği Sarımsağın Bitkisel Özellikleri

Kastamonu Sarımsak

Kastamonu Sarımsak

Sarımsak Üretimi Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Üretimi Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Sarımsak Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sarımsak Çeşitleri Türleri ve Özellikleri